(Návrh na štátne vyznamenanie Mgr. Vladimíra Strýčka !).

Bankroty firiem sa vnímajú negatívne. Verejnosť si myslí, že veritelia bankrotujúcej firmy nedostanú peniaze, ľudia prídu o prácu a o mzdu. Obľúbenou témou sociálnych demagógov a ekonomických prďúsov sú zmyslené negatívne sociálne dopady bankrotov na pracujúcich. Chýba už len propagovať, že u nás za socializmu bankrot podniku neexistoval.

Tento negatívny pohľad zvádza laikov nazrieť aj na Bankrot, s. r. o. , lebo „upratuje“ zadlžené z trhu.Politici typu Lipšic vykrikujú, že ide o konkurznú mafiu a ovinári typu Nickolson objavujú senzácie o ne daňových podvodoch a „uprataní“ firiem v bankrote. Zo schránkových firiem sa stala hlavná volebná téma na zch ekonomiky a transparentnosti podnikania. Samé bludy pre neinformovaných, bez konkrétneho reálneho prínosu pre spoločnosť, a tým aj pre ekonomiku Slovenska. Tieto a komunistické ekonomické názory ich šíriteľov na negatívny vplyv bankrotu sú často výplodom ich nedoštudovania a často i názorovej obmedzenosti či morálneho vnútorného zlyhania, pretože vedome klamú občanov.

Zadlžená neprosperujúca firma je ako bujnejúci rakovinový nádor v tele. Vyciciava a požiera zdravé bunky v ekonomike. Požiera peniaze veriteľov bez šance na ich návrat.

Čím dlhšie existuje, tým viac škody v ekonomike napácha. Škodu pácha aj v živote ľudí, zamestnancov, obchodných partnerov, samotných majiteľov, podnikateľov. Od zadlženej firmy nedostane dane ani štát, pretože všade vo svete sa platia zo zisku. U nás máme malú výnimku daň zo straty, tzv. daňovú licenciu.

Zmyslom podnikania je dosiahnuť zisk. Druhotnú platobnú neschopnosť vytvárajú zadlžené firmy, ktoré stále pôsobia na trhu, existujú, parazitujú, podvádzajú, neplatia faktúry, jednoducho škodia ako nádory rakoviny v tele. Štát so svojím zdĺhavým súdnictvom a nefunkčným Zákonom o konkurze, t. j. bankrote, nie je schopný efektívne odstraňovať zadlžené firmy z trhu.

Nie je schopný reálne liečiť ekonomiku. Deformuje ju protekčnými daňovými úľavami a dotáciami pre svojvoľne vybraných podnikateľov, spriaznených často s vládou a s províziami. Čestných podnikateľov konajúcich bez protekčných úľav a dotácií, bez fondov EÚ iba znechucuje.

Bankrot, s. r. o., už 20 rokov odstraňuje z tela slovenskej ekonomiky nádory a nádorčeky – zadlžené firmy ako neštátne súkromné pracovisko bez dotácií z fondov EÚ i štátnych úľav. Odstraňuje zadlžené neprosperujúce firmy z trhu. Čím viacej takýchto zadlžených firiem odstráni, tým bude naša ekonomika zdravšia, čím skôr to urobíme, tým skôr bude trh bez neplatičov faktúr a daní zdravší. Kto tomuto nerozumie, je ekonomicky prďús.

Spoločnosť by mala na činnosť firiem podieľajúcich sa na ozdravovaní ekonomiky nazerať pozitívne, štát by ich mal podporovať a nie prenasledovať a šikanovať. Predstavte si ekonomiku kde nie sú zadlžené a neprosperujúce firmy, ale všetky prosperujú a dosahujú zisk. Je to vôbec možné ??

Je ale iba v hlavách ekonomických prďúsov, či možno v bájnom komunizme. V kapitalistickej, trhovej ekonomike sú bankroty hnacím motorom ekonomiky. V konkurenčnom prostredí sa každý snaží modernizovať a vyrábať efektívne, aby v konkurencii uspel a nezbankrotoval.

Na záver iba toľko, že nie je pravda, že by som bol navrhnutý na štátne vyznamenanie za dlhoročný prínos pri ozdravovaní ekonomiky Slovenska. Údajne má toto vyznamenanie dostať nejaký pán Šaroký, za významný prínos pri budovaní diaľničnej siete Slovenska. Som z toho znechutený a sklamaný.

Mgr. Vladimír Strýček - konzultant firmy Bankrot, s.r.o.