Konsolidácia firmy

Konsolidácia úveru je banková operácia, ktorá zlučuje všetky bankové aj nebankové úvery do jedného úveru za účelom nižšej úrokovej sadzby, pevnej úrokovej sadzby alebo pohodlnosti jednej mesačnej splátky. Dlžník potom spláca len jednému veriteľovi. Zjednodušene je to zlúčenie pôžičiek– výmena viacerých pôžičiek za jednu novú.

Splácanie niekoľkých úverov naraz prináša nielen finančné problémy. Musíte komunikovať s viacerými firmami, ktoré uplatňujú odlišné pravidlá, poplatky, pokuty a podobne. Nakoniec stratíte o úveroch prehľad a navyše strácate aj drahocenný čas.

Najčastejšie dochádza k zlučovaniu hypotéky alebo spotrebného úveru v kombinácii s kreditnou kartou alebo povoleným prečerpaním, ktoré majú vyššiu úrokovú sadzbu. Ak ide len o jeden úver, považuje sa to za refinancovanie úveru.

Konsolidácia pôžičiek je veľmi účinný nástroj ako ušetriť na splátkach, poplatkoch a úrokoch. Zároveň umožní zefektívniť prácu so svojimi osobnými financiami a získať v nich oveľa lepší prehľad. Budete mať jeden dátum splatnosti mesačnej splátky. Tým pádom nebudete musieť posielať peniaze na niekoľko rôznych účtov niekoľkokrát do mesiaca.

Konsolidačný úver je výhodný vtedy, ak je zaťažený nižšou úrokovou mierou ako všetky existujúce úvery spolu. Najjednoduchšie a najvýhodnejšie sa konsolidujú zjavne nevýhodné úvery.

Kedy je dobré využiť konsolidáciu?

Konsolidácia je často jediným skutočne účinným riešením finančných problémov, avšak nedá sa povedať, že sa jedná o univerzálne riešenie pre všetky osoby s dlhom. Za ideálnych okolností by nikto konsolidáciu nepotreboval. Lenže realita je trochu iná. Dostať sa do ťažkej životnej situácie nie je v dnešnej dobe vôbec ťažké. Veľa ľudí neraz podľahne reklame a zoberie si nie práve najvýhodnejší úver v túžbe po novej elektronike či exotickej dovolenke.

Stačí prísť o pravidelný príjem a už sú tu problémy so splácaním dlhov.

Pre konsolidáciu sa ľudia rozhodujú hlavne z dôvodov:

  • Zníženie výšky mesačných splátok. Konsolidácia vedie k poklesu úrokových sadzieb a zníženiu mesačných splátok.

Toto je hlavnou motiváciou väčšiny ľudí.

  • Sprehľadnenie osobných financií. Konsolidácia šetrí čas administrácie úverov. Splácať načas jeden úver je ďaleko jednoduchšie ako splácať načas viac úverov.
  • Po konsolidácii existuje iba jeden veriteľ

Kto všetko poskytuje konsolidáciu?

Pokiaľ máte viac pôžičiek a premýšľate o konsolidácii, nenechajte sa zmiasť reklamou. Rovnako ako pri všetkých úveroch, aj v takomto prípade je potrebné si dávať veľký pozor. Na úverovom trhu sa pohybuje pomerne veľa subjektov, pre ktoré sú konsolidačné pôžičky veľmi dobrým biznisom. Konsolidáciu pôžičiek ponúkajú banky, nebankové spoločnosti, neseriózne spoločnosti, či dokonca súkromní poskytovatelia pôžičiek a úžerníci. Od bánk hrozí najmenšie riziko. Najnebezpečnejší sú už tradične súkromní poskytovatelia pôžičiek. Problém s bankami je v tom, že nepožičajú len tak niekomu. Ak máte problémy so splácaním úverov, alebo ste ich mali v minulosti, ste v registri dlžníkov, banka s najväčšou pravdepodobnosťou úver neposkytne. Tam potom nastupujú nebankové spoločnosti, ktoré dokážu požičať prakticky každému. Aj ľuďom bez príjmov aj so zápisom v registri dlžníkov. Nesú väčšie riziko ako banky, ale nie je to zadarmo. Čím je rizikovejší klient, tým vyšší úrok nebankovka ponúkne.

Pri konsolidačných pôžičkách je potrebné si dávať pozor najmä na ručenie nehnuteľnosťou. Pokiaľ ste založili vlastný dom, alebo byt môžete prísť o strechu nad hlavou. Ak pôžičku prestanete splácať, budete čeliť exekúcii a prídete o nehnuteľnosť. Než pristúpite k podpisu konsolidačnej pôžičky, starostlivo si zmluvu prečítajte. Nech už podpisujte akúkoľvek zmluvu, vždy si ju nezabudnite dôkladne prečítať. Zaujímať by vás mali aj všeobecné obchodné podmienky, rôzne typy doplnkov a dodatkov a poplatky za služby.

Máte pocit, že ste v bezvýchodiskovej situácii? Prerástli Vám pôžičky cez hlavu? Nezvládate splácať? Hrozí Vám exekúcia alebo už bola na Vás exekúcia uvalená? Hrozí Vám, že prídete o strechu nad hlavou?

Konsolidácia je zložitý proces. Obráťte sa na našich finančných odborníkov, ktorí Vám zadarmo poradia a navrhnú najvýhodnejšiu konsolidáciu. Spojte svoje staré pôžičky do jedinej s nižšou splátkou.

Môžeme zabezpečiť pre Vás

  • Poradenstvo

KONTAKTUJTE NÁS