Dlhy nezvláda stále viac Slovákov. Bankroty sú na vzostupe

Pokiaľ je človek nadmerne zadlžený, môže využiť možnosť osobného bankrotu. Túto možnosť využíva čoraz viac Slovákov.

V prvom štvrťroku 2016 pripadalo na jeden kalendárny mesiac priemerne 50 osobných bankrotov.

Čoraz viac Slovákov nevládze splácať svoje dlhy. Preto sa radšej rozhodli vyhlásiť osobný bankrot.

V prvom štvrťroku 2016 bolo v Slovenskej republike vyhlásených 149 osobných bankrotov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast o 29,57 % a v porovnaní s predchádzajúcim, štvrtým štvrťrokom 2015 nárast o 2,05 %.

V prvej štvrtine tohto roka sa zároveň trom občanom Slovenska začalo trojročné skúšobné obdobie, ktoré predstavuje druhú etapu v procese oddlžovania fyzických osôb. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií.

Od začiatku účinnosti zákona o konkurze a reštrukturalizácii inštitút osobného bankrotu na svoje oddlženie využilo 2255 občanov Slovenskej republiky. Žiadosť o vyhlásenie osobného bankrotu a návrh na oddlženie môžu podľa zákona podať iba fyzické osoby, ktoré nie sú schopné splácať svoje finančné záväzky. Tento nástroj na zbavenie sa dlhov má pre občana význam vtedy, ak výška záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak ide o takmer 30-percentný nárast. Ľudia sa môžu dostať do tejto ťažkej situácie z viacerých príčin.

Napríklad subjektívnym neuváženým zadlžovaním sa, ale aj pre výpadok príjmu z dôvodu straty zamestnania alebo pre dlhodobé ochorenie. Avšak na to, aby súd ich žiadosti vyhovel, musia mať majetok v hodnote aspoň 1 659,70 eur,“ hovorí Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF.


V prvom štvrťroku 2016 najviac osobných bankrotov vyhlásili súdy v Banskobystrickom kraji (27), nasledujú Bratislavský (24) a Prešovský kraj (23); najmenej osobných bankrotov bolo vyhlásených v Trenčianskom kraji (8). Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v medziročnom porovnaní bol počet vyhlásených bankrotov v prvom štvrťroku 2016 nižší iba v Trenčianskom kraji (pokles o 27,27 %), v ostatných krajoch počet osobných bankrotov vzrástol. Najväčší nárast bol v Žilinskom kraji (o 100 %), ďalej v Trnavskom (o 75 %) a v Banskobystrickom kraji (o 58,82 %).

"Po začatí konkurzného konania súdom poverený správca majetok dlžníka speňaží a zo získaných financií pomerným spôsobom uspokojí veriteľov. Po ukončení konkurzu súd žiadateľovi stanoví trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého dlžník musí súdom stanovenú časť zo svojho čistého príjmu, najviac však 70 %, odovzdať správcovi na uhradenie záväzkov voči veriteľom a poplatkov správcovi. Čistý príjem dlžníka v jednom skúšobnom roku nesmie klesnúť pod sumu 331,94 eura, čo je minimálna výška odmeny správcu, inak súd skúšobné obdobie zruší. Keď dlžník úspešne splní podmienky konkurzu a skúšobného obdobia, súd vydá rozhodnutie o oddlžení, nesplatené dlhy budú vymazané a ďalšiu etapu svojho života môže občan začať bez dlhov," vysvetľuje Marková proces osobného bankrotu.

V prvom štvrťroku 2016 pripadalo na jeden kalendárny mesiac priemerne 50 osobných bankrotov, čo je o 12 viac, ako v prvom štvrťroku 2015. Zároveň marec 2016 so 61 vyhlásenými osobnými bankrotmi sa tesne priblížil k augustu 2015 so 63 vyhlásenými osobnými bankrotmi, čo je doteraz historicky najviac osobných bankrotov vyhlásených v jednom mesiaci na Slovensku.

Ako ďalej vyplýva z analýz spoločnosti CRIF SK, medziročné porovnania ukazujú, že počet vyhlásených osobných bankrotov v prvom kvartáli vo väčšej miere rastie než klesá, čo znamená, že tento nástroj na oddlženie, napriek prísnym pravidlám, využíva čoraz viac dlžníkov.

Speňaženie majetku

Žiadosť o vyhlásenie osobného bankrotu a návrh na oddlženie môžu podľa zákona podať iba fyzické osoby, ktoré nie sú schopné splácať svoje finančné záväzky. Tento nástroj na zbavenie sa dlhov má pre ľudí význam vtedy, ak výška záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku.

Ako ďalej vysvetľuje Marková, po začatí konkurzného konania súdom poverený správca majetok dlžníka speňaží a zo získaných financií pomerným spôsobom uspokojí veriteľov.

Po ukončení konkurzu súd žiadateľovi stanoví 3-ročné skúšobné obdobie, počas ktorého dlžník musí súdom stanovenú časť zo svojho čistého príjmu, najviac však 70 percent, odovzdať správcovi na uhradenie záväzkov voči veriteľom a poplatkov správcovi.

Minimálny príjem

Čistý príjem dlžníka v jednom skúšobnom roku nesmie klesnúť pod sumu 331,94 eur, čo je minimálna výška odmeny správcu, inak súd skúšobné obdobie zruší.

Keď dlžník úspešne splní podmienky konkurzu a skúšobného obdobia, súd vydá rozhodnutie o oddlžení, nesplatené dlhy budú vymazané a ďalšiu etapu svojho života môže občan začať bez dlhov,“ dodáva Marková.

Chcete alebo potrebujete Osobný Bankrot ? Volajte +421 903 329 063 * email: osobny.bankrot@ebankrot.sk

Zdroj: Aktuality.sk + Slovak Credit Bureau