Moje myšlienky na podstatu veci.

Právnici bankrot poväčšine vnímajú len cez právo a tým skresľujú ucelenejší a objektívnejší pohľad, zužujúc ho len do sveta paragrafov. Osobitne dôverujem tomu, že práve malý a stredný podnikateľ je ten najživotaschopnejší, najvynaliezavejší a najhúževnatejší a teda aj najpracovitejší.

Predstavuje jedinečný typ človeka s víziou, ochotného a odhodlaného vydávať zo seba maximum, aby obstál v konkurencii, bol úspešný a stal sa podnikateľom vnútorne veľkým, hoci aj vo svojom malom podniku. Osobne som hlboko presvedčený, že práve táto vrstva ľudí prináša ten najživotaschopnejší ekonomický a hospodársky pokrok, a preto sa stala nosnou silou ekonomického napredovania. Dôverujem práve podnikateľom, lebo u nás niet inej sily, ktorá by rozhodujúcim spôsobom mohla zvrátiť dopady ekonomickej krízy.

Nevidím inde odhodlanosť a potenciál, okrem malých a stredných podnikateľov, pretože práve ich schopnosti vytvárajú predpoklad pružnej adaptácie na nové ekonomické pomery. Nemožno vylúčiť, že sa zaznamenajú aj straty a prehry, no celkovo verím na súhrnné víťazstvo týchto tvorivých a vynaliezavých ľudí a ich pre celú spoločnosť rozhodujúci prínos, často ešte stále nedocenený. V spojení s dobrými projektmi rozvoja infraštruktúry, zabezpečovaných opatreniami štátu, EU a obozretnej vlády, sa črtá šanca hospodársku krízu prekonať a udržať trend budovania sociálneho štátu.

Budovania socialistického, pardon, sociálneho štátu v rámci trhového hospodárstva na princípoch kapitalistických výrobných vzťahov a ich reguláciou pre rozvoj sociálnych projektov. V tomto smere sú zásadné rozhodnutia vlády, nezastupiteľné vo vzťahu k investíciám do megaprojektov rozvoja cestnej siete, diaľníc, letísk, železnice, informatizácie či vytvárania podmienok pre ďalšie investície. Vhodne vytvorené podmienky môžu stimulovať výrazný náskok pre nové investorské vstupy a rozvoj ekonomiky s istotou sociálnych programov.

Ostanú pre mňa hlupákmi všetci tí, ktorí sa týmto projektom bránia a obmedzujú malých a stredných podnikateľov administratívou a všelijakými nezmyselnými normami.

Prečo ich zrážať na kolená len preto, že svojou prácou a šikovnosťou, snahou niečo dosiahnuť, niečo viac ako ostatní, chcú posunúť svoju životnú úroveň viac dopredu?

To sa stáva predmetom závisti u tých pohodlnejších, lenivejších či neúspešnejších. Sondujem ale práve odvrátenú, smutnejšiu stránku podnikania, keď sa namiesto vytúženého zisku dosiahne strata, naplní sa podnikateľské riziko a miesto zaslúžených peňazí zostanú prázdne vrecká... najťažšie na svete... a hromžiaci veritelia... a dlžoby.

V tomto kontexte sa pokúšam túto odvrátenú stránku podnikania priblížiť aj širšej verejnosti, ktorá sa zaujíma o túto problematiku.

Výber vychádza aj z bohatých vlastných skúseností i z kompilácie internetových informácií, súvisiacich s témou bakrotu a hospodárskej krízy, nechránených autorským zákonom. Výber z dostupných faktov som využil nie na chválenie sa cudzím perím, ale ako priestor horeuvedeným i necitovaným autorom v publikácii, ktorá pravdepodobne ako prvá svojho druhu na Slovensku kompletizuje aj ich úsilie a poznatky, s ktorými sa na základe rozsiahlych praktických skúseností stotožňujem.

Pokračovanie nabudúce...